Sprzęt

LAMAX Dots1 – słuchawki douszne w atrakcyjnej cenie. Test!

LAMAX Dots1 - słuchawki douszne w atrakcyjnej cenie. Test!
LAMAX Dots1 - słuchawki douszne w atrakcyjnej cenie. Test!

LAMAX Dots1 to ciekawe słuchawki douszne. Oczywiście bezprzewodowe!

Prawdziwe słuchawki bezprzewodowe pozbawione jakiegokolwiek okablowania zawładnęły rynek. Niestety, Galaxy Buds czy Apple AirPods to urządzenia, które kosztują niewyobrażalnie dużo i nie jestem pewien czy są warte swojej ceny. Warto więc przyjrzeć się alternatywnej propozycji od czeskiego producenta – LAMAX Dots1 to słuchawki, które w dobrej cenie oferują bardzo dobrą jakość dźwięku. 

Słuchawki oczywiście zostały stworzone w myśli minimalizmu, który w ostatnim czasie jest bardzo popularny na rynku technologicznym. LAMAX Dots1 zostały określone mianem True Wireless, co oznacza, że nie posiadają żadnego kablowego połączenia, co w przypadku słuchawek bezprzewodowych nie jest tak oczywiste. 

Jakość wykonania

Same słuchawki wykonane są bardzo dobrze, a ich design może się podobać. Testowany przez nas egzemplarz został zachowany w dwóch kolorach – czarny oraz turkusowym. Takie barwy tyczą się samych słuchawek, jak i etui, o którym przeczytacie poniżej. Dots1 to typowy przedstawiciel pchełek, czyli urządzeń bardzo popularnych na rynku. Na obu słuchawkach znajdziemy mikrofon, który pozwala na korzystanie z nich jak z zestawu głośnomówiącego oraz przyciski funkcyjne, które pozwalają na zmianę utworu, zatrzymanie lub puszczenie go, bądź odebranie i zakończenie rozmowy.

Etui, w którym chowamy LAMAX Dots1 ma nie tylko funkcję zabezpieczającą słuchawki, ale służy też jako powerbank. Jest to jedyny sposób ładowania słuchawek – poprzez włożenie ich to etui, gdyż nie posiadają one żadnego portu służącego do uzupełnienia zasobów energii. Pudełeczko zostało wykonane z plastiku, i mimo tego, że nie daje ono znak luksusu, to zostało wykonane bardzo starannie, a materiał sprawiają wrażenie solidnych. Górna część etui wykonana została z cieńszego, prześwitującego plastiku, dzięki któremu będziemy mogli sprawdzić stan naładowania słuchawek oznaczonego świecącą diodą na każdej z nich. 

 

Lamax Dots1

Tak jak wcześniej wspomniałem LAMAX Dots1 to typowy przedstawiciel słuchawek zwanych “pchełkami”. Lewa słuchawka to element sterujący całym zestawem. To przez nią wykonujemy wszelkie czynności związane z słuchawkami. Przycisk znajdujący się na obudowie słuchawki po jednokrotnym naciśnięciu zatrzymuje, bądź puszcza muzykę, zaś dwukrotne wciśnięcie zmienia piosenkę. W przypadku lewej słuchawki jest to piosenka w tył, w przypadku prawej – w przód. Dłuższe przyciśnięcie przycisków oczywiście wyłącza cały zestaw. 

Połączenie słuchawek LAMAX Dots1 wraz ze smartfonem odbywa się w bardzo prosty sposób. Po włączeniu słuchawek od razu przechodzą one w tryb parowania i wystarczy połączyć je ze źródłem dźwięku za pomocą Bluetooth. Na całe szczęście nie musimy powtarzać tej czynności za każdym razem kiedy będziemy chcieli skorzystać ze słuchawek, bowiem po każdym wyjęciu Dots1 z etui słuchawki automatycznie łączą się ze wcześniej sparowanym urządzeniem. Gdy ponownie włożymy je do pudełeczka łączność ta zostaje przerwana. Producent pomyślał tutaj o wygodzie użytkownika i to jest bardzo duży plus całego zestawu. 

Jakość dźwięku

Dźwięk to najważniejszy aspekt jeśli chodzi o słuchawki, i w przypadku modelu LAMAX Dots1 wypada on bardzo dobrze. Jakość muzyki jest bardzo dobra, jeśli popatrzymy za jaką cenę możemy kupić właśnie model Dots1. 

Dźwięk, który dostarczają do naszych uszu słuchawki LAMAX Dots1 jest, tak jak wspomniałem, bardzo dobrej jakości. Podczas słuchania swoich ulubionych utworów dawał on wrażenie o ciepłym charakterze, w którym to średnica wydobywa się na pierwszy plan. Dźwięk dzięki temu jest delikatniejszy, i nawet podczas wieczornego relaksu nie zaskoczy nas swoją ostrością, co bardzo przypadło mi do gustu. W kwestii basu słuchawki prezentują się bardzo dobrze ponieważ jest on mocny i odczuwalny. Nie jest jednak tak precyzyjny jak w przypadku słuchawek o kilkaset droższych, ale to przecież zrozumiałe. Góra stoi na dobrym poziomie, a wysokie tony są szczegółowe, chociaż w przypadku niektórych instrumentów brakowało mi przejrzystości. 

Słuchawki, dzięki swojemu ciepłemu charakterowi nie męczą nawet przy dłuższym słuchaniu muzyki, które w tych słuchawkach jest przyjemne. 

Jakość rozmów przez zestaw mikrofonów montowanych przy słuchawkach, to jest ona bardzo dobra. Z testów wynikało, że odbiorca słyszy mnie dobrze i wyraźnie. 

Użytkowanie słuchawek w praktyce

Jeśli chodzi o komfort użytkowania, to również stoi on na wysokim poziomie. Można by się spodziewać, że słuchawki pozbawione okablowania, będą gorzej leżeć w uszach, a to wszystko za sprawą większej obudowy. Jest zupełnie odwrotnie, bo LAMAX Dots1 w uszach trzymają się świetnie, nawet przy gwałtowniejszych ruchach głową. Oczywiście podczas biegania nie obyło się bez częstszego poprawiania zestawu w uszach, ale nie miałem sytuacji, w której to któraś ze słuchawek wypadła i musiałem jej szukać. Wystarczy dobrać odpowiednie gumki, które znajdziemy w zestawie i słuchawki będą trzymały się tak jak należy. 

Bateria o pojemności 100 mAh wystarcza na lekko ponad trzy godziny słuchania na pojedynczym ładowaniu. Trzeba przyznać, że jest to przyzwoity wynik modelu Dots1. Gdy jednak prąd się skończy akumulator o pojemności 520 mAh znajdujący się w etui naładuje słuchawki LAMAX w około 2 godziny. 

Podsumowanie

LAMAX Dots1 to w pełni bezprzewodowe słuchawki, których cenę można określić jako budżetową. Proponowana przez producenta cena za ten model to około 249 złotych, i myślę, że jest to urządzenie godne swojej ceny. Wykonanie i bardzo dobrej jakości dźwięk pozytywnie przemawia za właśnie tym modelem, który potrafi zaskoczyć swoją funkcjonalnością. LAMAX Dots1 to urządzenie godne polecenia.

Leave a Response